Google+ Followers

czwartek, 17 grudnia 2015

Powiat Średzki Śląski

   Folder wydany przez Polraster. Z folderu pod tytułem „Powiat Średzki Śląski” możemy dowiedzieć się o jego usytuowaniu geograficznym, historii, przyrodzie, lokalnych zabytkach, miejscach wartych zobaczenia, a także cyklicznych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Jest napisany w dwóch językach: polskim i niemieckim; dołączono do niego broszurę ”Powiat Średzki Śląski – życie gospodarcze”. Zawiera ona wiadomości na temat firm i hoteli znajdujących się na tym terenie. Według zamieszczonych w folderze informacji Powiat Średzki Śląski mieści się w centralnej części województwa dolnośląskiego i obejmuje on Nizinę Śląską. Ten rejon jest jednym z najstarszych osadnictw na Śląsku. Z twierdzeń naukowców wynika, że Słowianie są na tym terenie już od VI w. Na terenie Powiatu jest także interesująca przyroda np. do parku krajobrazowego przyłączono część gminy Miękinia. Następną ciekawostką znajdującą się w tym folderze jest informacja o złożach kruszywa naturalnego, które mieści się na tym obszarze. Barwne opisy dopełniają piękne zdjęcia, dzięki którym łatwiej przyciągnąć uwagę czytelnika. 
   Jedynym minusem jest niezbyt czytelna czcionka, mimo to polecam go wszystkim , którzy lubią podróżować i poznawać historię.

Powiat Średzki   Książka „15 lat Powiatu Średzkiego – urodzinowe resume” została wydana w 2014 roku na zlecenie Powiatu Średzkiego i przedstawia historię tworzenia urzędu oraz jego najważniejsze działania. Znajdziemy w niej też wszystkie najważniejsze informacje dotyczące Powiatu Średzkiego, między innymi dawny skład rady powiatu. Zawarte są w niej także ważne daty historyczne, to jest Obchody Święta Wojska Polskiego, które przypadają na dzień 15 sierpnia lub Dzień Sportu Osób Niepełnosprawnych. Opisom w książce towarzyszą barwne, unikatowe zdjęcia oraz dane statystyczne ujęte w wykresy i tabele. Nie nazwałabym jednak tej publikacji sprawozdaniem, ale swego rodzaju upamiętnieniem 15-letniej działalności samorządu powiatu średzkiego. Dzięki zamieszczonym tutaj wiadomościom, możemy poznać biografię oraz hobby jednego ze starostów powiatu, sprawującego urząd do chwili obecnej, pana Sebastiana Burdzy. Interesuje się on kinematografią oraz piłką nożną. Przewodnik, bo można tak nazwać niniejszą książkę, zawiera również ciekawe zagadnienia na temat wszystkich gmin wchodzących w skład powiatu np. Gminy Malczyce, leżącej w centrum Dolnego Śląska. Autor słusznie zauważa, że obszar ten ma swoje liczne walory krajobrazowe. Zachęcają one do wycieczek rowerowych, pieszych oraz uprawiania sportów wodnych. 
   Myślę, że przedstawiona przez mnie książka będzie doskonałym sposobem na poszerzenie swojej wiedzy dotyczącej swojej małej ojczyzny i nie tylko.

Powiat Średzki Śląski

 
   Przewodnik pt. „Powiat Średzki – Śląski” zawiera informacje dotyczące samego powiatu, a w szczególności jego zabytków oraz najważniejsze wiadomości na temat gmin wchodzących w jego skład. Napisany jest w dwóch językach – polskim i angielskim. Jednym z ciekawszych zabytków tego regionu jest gotycko - renesansowy zamek na wodzie w Wojnowicach,pochodzący z XVI w. Obecnie mieści się tam siedziba Domu Pracy Twórczej. Innym wartym uwagi obiektem jest XVIII wieczny drewniany młyn w Błoniach. Obok niego znajduje się „przydrożna kapliczka”. Na południe od tej niezwykłej miejscowości stoją tak zwane „kolumny zwycięstwa”, które są symbolem bitwy pod Lutynią. Ostatnim prezentowanym przeze mnie miejscem jest leżący w centrum Chomiąży XVII-wieczny kościół pw. świętego Michała. Zawiera on wiele elementów barokowych m.in. polichromowe sklepienie. Poza wszystkimi atrakcjami turystycznymi biuletyn ten zawiera również historyczne opisy gmin oraz najważniejsze i najciekawsze wiadomości promujące ten obszar. Podsumowując - uważam, że sięgając po tę niezwykle ciekawą i interesującą pozycję nie tylko pogłębimy wiedzę dotyczącą m.in. swojej miejscowości, ale także dowiemy się, jakie zabytki znajdują się lub kiedyś znajdowały się na naszym terenie. 
   Bardzo serdecznie polecam wszystkim, a zawłaszcza tym którzy lubią ciekawostki historyczne.

Powiat Średzki

Powiat Średzki.
Biuletyn. Wydawca: Powiat Średzki, nakład-1000 sztuk. 
    W biuletynie można znaleźć informacje dotyczące: historii powiatu, zabytków i klejnotów, życia gospodarczego, rozwoju i edukacji, zasłużonej rozrywki, wypoczynku, danych statystycznych oraz ważnych adresów. Jest on napisany w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim, co ułatwia turystom z innych krajów zwiedzanie. W pierwszej części broszury możemy dowiedzieć się kiedy i gdzie została zapoczątkowana historia powiatu. W następnych latach region ten był pod panowaniem Czech, Austrii i Prus. Powodowało to wiele wojen, rujnujących okolice, ale również miały miejsce liczne wpływy innych kultur i religii. W kolejnej części możemy poznać historię zabytków - m.in. odkrytego w 1988 r. podczas prac budowlanych Skarbu Średzkiego. Na terenie Powiatu Średzkiego możemy również zobaczyć obiekty historyczne warte uwagi tj. różnego rodzaju kościoły, pałace, dwory i parki, z których prawie każdy ma swoją odrębną i ciekawą przeszłość. 
   Dzięki temu przewodnikowi łatwiej jest poznać ciekawostki z Powiatu Średzkiego.

piątek, 11 grudnia 2015

Odra i okolice

Szlak Odry. W Krainie Łęgów Odrzańskich. 
Wyd. 2, Kraków: Stowarzyszenie LGD: Kraina Łęgów Odrzańskich,  2013, s. 128. 

 

   Przewodnik turystyczny, z którego możemy dowiedzieć się o szlakach turystycznych Odry, jej przyrodzie i miejscowościach, przez które przepływa. Do książki jest dołączona przejrzysta mapa oraz publikacja dotycząca samych szlaków rowerowych, w której zawarto rady jak prawidłowo należy przygotować się do podróży rowerowej i jakie rzeczy powinno się ze sobą zabrać. Jednym z ciekawszych miejsc, które poleca nam przewodnik jest m.in. Lubiąż, w którym znajduje się pocysterski klasztor i rezerwat florystyczny znajdujący się nad prawym brzegiem Odry. Z publikacji możemy również dowiedzieć się o szlakach rowerowych, których drogi prowadzą przez pobliskie miejscowości np. jedna z nich prowadzi do Łososiowic. Inną drogą rowerową jest niebieski szlak, którego długość wynosi 141 km. Znajduje się on przy lewym brzegu Odry i przebiega m.in. przez Wrocław - Leśnicę, Zakrzów, Dziewin i Głogów. Istnieje wiele legend o obszarach nadodrzańskich, jedną z bardziej interesujących jest ta o „ Winie z Wińska” opowiada ona o winie z tamtych terenów zwanym „morderczym”, dzięki któremu zamiast wieszać „skazańców” dawali kieliszek tamtejszego wina.

  Przewodnik ten polecamy w szczególności tym, którzy lubią zwiedzać ciekawe miejsca i interesują się ich historią, a także chętnie przeżywają różne przygody.


wtorek, 1 grudnia 2015

Malczyce

Krajobraz pogodny: informator monografia gminy Malczyce. 
Wyd. 2, Malczyce: na zlec. Urzędu Gminy, 2009 il. kolor. 24 cm. 

 

   Książka opowiada o dziejach Gminy Malczyce. Jest wydana w przejrzysty sposób. Jej barwne opisy dopełniają piękne zdjęcia i mapki, które ukazują gminę dawniej. Lektura zawiera m.in. ciekawostki dotyczące Malczyc i ich okolic. Jedną z nich jest istniejący niegdyś Fletowy Zespół Muzyki Dawnej, który prowadzony był przez nauczyciela muzyki. Istniał on w latach 80-90 XX wieku. Uczennice należące do tego zespołu odnosiły duże sukcesy na szczeblu wojewódzkim, godnie reprezentując szkołę. Innym przykładem jest historia Gminnej Biblioteki. Powstała ona w 1948 roku i funkcjonuje aż do dziś. Na początku znajdowała się ona przy ulicy 1-go Maja 43. Na przełomie kolejnych lat często zmieniała siedzibę. Obecnie mieści się przy ulicy Klonowej, obok budynku przedszkolnego. Warto zwrócić uwagę na fakt odkrycia złoża wód mineralnych w miejscowości Rusko. Jakość wody i jej skład odpowiadały wodzie uzdrowiskowej w Lądku Zdrój. Rusko nie jest uzdrowiskiem, gdyż mieszkańcy Lądku Zdrój nie dopuścili do tego,aby powstał kurort będący dla nich konkurencją.  
 
   Podsumowując: książka ta jest naprawdę warta przeczytania, gdyż znajdują się w niej informacje, o których nawet sami mieszkańcy Gminy Malczyce nie mają często pojęcia.