czwartek, 20 sierpnia 2020

Historia Lutyni


  Jadwiga Rybacka, Historia Lutyni, Lutynia, 2001 rok.
    Wieś Lutynia, leżąca w południowej części gminy Malczyce dziś nazywa jest "sypialnią Wrocławia", ale warto zapoznać się z bardzo bogatą historią tejże obecnie bardzo rozbudowanej miejscowości. Książka zatytułowana "Historia Lutyni" autorstwa Jadwigi Rybackiej, opowiada o niezwykle interesującej i za razem bogatej w wydarzenia historyczne historii wsi Lutynia, zlokalizowanej pod Wrocławiem. Prezentowana pozycja została wydana w 2001 roku, a za główny cel przy napisaniu tej książki autorka postawiła sobie zebranie, możliwie dostępnych dokumentów oraz wszelkich istniejących źródeł historycznych. Książka ta jest pracą magisterską Jadwigi Rybackiej, wieloletniej nauczycielki historii i dyrektora szkoły w Lutyni. 

    Całość niniejszego wydania składa się z pięciu głównych rozdziałów. W pierwszym z nich została opisana przez autorkę bogata i interesująca historia Lutyni do roku 1945, czyli do roku wybuchu II wojny światowej.

    Rozdział drugi opowiada o szerokiej historii tamtejszego Kościoła katolickiego do roku 1945. Rozdział trzeci opisuje losy i historię Kościoła ewangelickiego, znajdującego się na terenie Lutyni.
Obszerny, czwarty rozdział niniejszego opracowania przedstawia przebieg historycznej bitwy pod Lutynią, stoczoną w 1575 roku, a także jej obecność w świadomości mieszkańców wsi.

    Piąty, ostatni rozdział przedstawia bardzo interesującą, powojenną historię tytułowej miejscowości. Cała książka skrywa w sobie wiele więcej pasjonujących informacji dotyczących między innymi osadnictwa i zagospodarowania wsi po II wojnie światowej czy też o funkcjonowaniu tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej lub przeobrażeniach w rolnictwie i ogólniej infrastrukturze przemysłowej wsi Lutynia.

    Zaprezentowana pozycja wydana została w prosty i przejrzysty języku, dlatego też doskonale nadaje się do własnej analizy zarówno dla starszego, jak i młodszego pokolenia miłośników ziemi średzkiej.