wtorek, 12 stycznia 2016

Miasto skarbów


 Tomasz Bonek - "Miasto skarbów: złoto, PRL i tajemnice Środy Śląskiej", Kraków: Wydawnictwo Technol, 2014.


    Czy klejnoty warte 100 milionów dolarów można wyrzucić na śmietnik? Tak stało się w 1988 r. w podwrocławskiej Środzie Śląskiej. W tym mieście znaleziono słynny skarb średzki, nazywany przez niektórych przeklętym skarbem. Przez tę biżuterię zginął w średniowieczu bogaty Żyd. 650 lat później w niewyjaśnionych okolicznościach życie stracił dolnośląski cinkciarz, w którego ręce wpadł fragment średzkiej korony.
   Skąd w Środzie Śląskiej wzięła się tak cenna średniowieczna biżuteria? Dlaczego ginęli przez nią ludzie, a inni mieli kłopoty z prawem? Jak to się stało, że skarb trafił na wysypisko? 
    Zainteresowany/a?  O tym między innymi opowiada reportaż Tomasza Bonka.
Jeśli mieszkasz lub bywałeś/aś w Środzie Śląskiej, albo po prostu jesteś zainteresowany/a skarbami, bądź też zastanawiasz się czy nie odwiedzić tego miasta - mamy coś dla Ciebie - musisz sięgnąć właśnie po książkę „MIASTO SKARBÓW”. Jest ona napisana prostym i zrozumiałym dla odbiorcy językiem. Przedstawia historię miasta i skarbów w nim znajdowanych na przestrzeni lat. Zawarte są w niej różne ciekawe tematy, takie jak przedstawienie skąd mogłyby tak naprawdę pochodzić średzkie znaleziska, czy też informacje o innych skarbach znalezionych na terenie miasta, o których najprawdopodobniej nie miałeś/aś pojęcia. Teorie i fakty na ich temat, informacje o tym gdzie wszystkie były znajdowane. Nie jest to typowy zbiór danych na temat fantów odnajdowanych na terenie miasta, lecz ciekawa i dobrze napisana książka o naprawdę bogatej zawartości. Moje zdanie na jej temat jest jak najbardziej pozytywne, odnajdzie się w niej odbiorca z każdej grupy, nawet młodzi, których w tych czasach trudno jest zachęcić do czytania czegokolwiek. Lektura ta ma 179 stron, a w nich 16 różnych wciągających rozdziałów, zawiera również obrazki, które pomagają w lepszym zrozumieniu tekstu, dzięki nim od razu widać o czym się czyta. Pasuje idealnie na nudne wieczory, bądź też na poranek z kawą.


Link do strony autora po więcej informacji: https://tomaszbonek.pl/ksiazka-miasto-skarbow/