sobota, 10 lutego 2024

Historia wsi i parafii Kryniczno oraz pracy duszpasterskiej księży salezjanów w latach 1950-1993

 Ks. Adam Wiśniewski, Historia wsi i parafii Kryniczno oraz pracy duszpasterskiej księży salezjanów w latach 1950-1993, Środa Śląska, 2006. 

    Pierwsze takie, unikatowe opracowanie zatytułowane "Historia wsi i parafii Kryniczno oraz pracy duszpasterskiej księży salezjanów w latach 1950-1993", którego głównym pomysłodawcą i autorem jest ks. Adam Wiśniewski zostało wydane w 2006 roku, w Środzie Śląskiej. Autor prezentowanego wydania jako pierwszy opublikował tego typu publikację opisującą wieś Kryniczno.

    Niniejsza książka składa się z dwóch rozdziałów. Pierwszy z nich opowiada między innymi o ogólnych dziejach tytułowej miejscowości, gdzie można przeczytać na przykład o dziejach katolickich parafii mieszczącej się we wsi Kryniczno, czy też o instytucjach wiejskich lub kościelnych, a nawet można znaleźć tu interesujące informacje na temat istniejącej w Krynicznie szkoły oraz tamtejszych nauczycielach, a także wiele więcej pasjonujących wiadomości dotyczących opisywanej miejscowości.

    Natomiast drugi rozdział tej książki został w całości poświęcony działalności duszpasterskiej księży salezjanów w parafii Kryniczno w latach 1950-1993. We wspomnianym rozdziale można znaleźć między innymi nowinki o pierwszym Księdzu niniejszej parafii, Księdzu Maksymilianie Zachlodzie, który to pełnił posługę duszpasterską w tamtejszej parafii w latach 1952-1958.

    Niniejsze opracowanie ma charakter historyczno- naukowe i zawiera w sobie wiele ciekawych i szczegółowych informacji dotyczących wsi Kryniczno i jej mieszkańców.

    Książka jest napisana językiem prostym i za razem zrozumiałym dla każdego czytelnika z różnych pokoleń. Szczególnie jednak chyba zainteresuje samych mieszkańców Kryniczna, a także mieszkających w sąsiedztwie mieszkańców innych miejscowości oraz wszystkich miłośników historii mniejszych miejscowości gminy Środa Śląska. Wyjątkowego i unikatowego charakteru całemu wydaniu dodadzą stare archiwalne zdjęcia, przedstawiające życie wsi w tamtych latach.