czwartek, 11 stycznia 2024

Legendy średzkie


 Paul Baumgart: Legendy średzkie, Środa Śląska,2022.

Książka "Legendy średzkie" jest to zbiór siedemnastu legend wywodzących się z najodleglejszych zakątków powiatu średzkiego, zebranych w jednym miejscu.

Niemiecki oryginał pozycji Sagem und Erzahlungen aus den Kriese Neumarkt Paula Baumgarta z roku 1937 mieści w sobie ponad trzydzieści legend, zatem następujące wydanie jest jedynie częścią oryginału, której to głównym pomysłodawcą oraz współtłumaczem jest nieżyjący już Dyrektor Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej dr Grzegorz Borowski. 

Niniejsze opracowanie pierwszej części "Legend średzkich" zostało wydane po śmierci inicjatora, w 2022 roku, a całość opracowania została jedynie delikatnie przeredagowana dla potrzeb czytelników.

Legendy zawarte w niniejszym opracowaniu "Legend średzkich" charakteryzuje fakt, że są one napisane językiem prostym i zrozumiałym dla każdego pokolenia czytelników, zarówno tego starszego, jak i również tego młodszego, dlatego też z powodzeniem każdy z czytających znajdzie tu coś interesującego dla siebie.

Kolorowe i niekiedy przerażające ilustracje zamieszczone przy każdej legendzie zawartej w opracowaniu, nawiązują do jej treści oraz sprawiają, że czytelnik nie tylko lepiej rozumie czytaną treść, ale także widzi ją oczyma swojej wyobraźni.

Zrozumiałość oraz jasność z jaką napisana jest całość nadaje jej lekkości i wyjątkowego charakteru oraz zachęca do przeczytania książki.