piątek, 1 marca 2024

Środa Śląska na starej widokówce. Neumarkt i. Schl. auf alten Ansichtskarten

 

Gmina Środa Śląska, Środa Śląska na starej widokówce. Neumarkt i. Schl. auf alten Ansichtskarten, Środa Śląska.


    Niezwykle fascynująca i wyjątkowa książka ilustrująca wygląd i infrastrukturę miasta Środa Śląska przed rokiem 1945, zatytułowana "Środa Śląska na starej widokówce" powstała przy współpracy Gminy Środa Śląska, członkom Klubu Kolekcjonera w Środzie Śląskiej, Towarzystwu Miłośników Ziemi Średzkiej oraz Muzeum Regionalnemu w Środzie Śląskiej.

    Niniejszy album składa się z blisko 160- ciu widokówek, na których to uwiecznione zostały, często zapomniane już miejsca, ulice i budynki powojennego wizerunku miasta.
Znaczna część ukazanych zabytków oraz budynków czy też obiektów infrastruktury zaprezentowanych w wydaniu nie przetrwała niestety próby czasu i najwyczajniej już nie istnieje.

    Najstarsze z prezentowanych widokówek, które można znaleźć w całym albumie pochodzą aż z roku 1899, natomiast najmłodsze z nich pochodzą z lat czterdziestych XX wieku, całość prac została wydana w dwóch językach - języku polskim oraz niemieckim.

    Opracowanie "Środa Śląska na starej widokówce" to prawdziwa gratka dla wielbicieli i miłośników historii ziemi średzkiej, dzięki któremu odkryć można wiele nie zachowanych do naszych czasów obiektów oraz budynków, które to służyły wcześniejszym pokoleniem Średzian.