niedziela, 3 marca 2024

Kościoły w Środzie Śląskiej do roku 1945. Die Kirchen in Neumarkt

 

Ks. Adam Wiśniewski SDB, Kościoły w Środzie Śląskiej do roku 1945. Die Kirchen in Neumarkt, Środa Śląska, 2008.
    Opracowanie zatytułowane "Kościoły w Środzie Śląskiej do roku 1939. Die Kirchen in Neumarkt", autorstwa Księdza Adama Wiśniewskiego SDB to pozycja opisująca historię budowli sakralnych od czasów istnienia miasta po czasy przed II wojną światową. Wydanie pochodzi z 2008 roku.
Znaczna część niniejszego wydania została poświęcona Kościołowi parafialnemu pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła, który został wybudowany przed II wojną światową. Prezentowane opracowanie przedstawia historię wspomnianego kościoła oraz wnikliwie opisano jego wewnętrzne elementy architektoniczne.

    W wydaniu można również przeczytać, między innymi o Kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, o Kaplicy Serca Jezusowego znajdującej się w szpitalu w Środzie Śląskiej lub także o Kościele pod wezwaniem św. Anny w Prószkowie oraz innych miejscach kultu znajdujących się w mieście.

`Niestety do czasów współczesnych nie przetrwały ewangelicki zbór Trójcy świętej oraz synagoga żydowska, które to obiekty mieściły się w Środzie Śląskiej, a zostały zniszczone podczas wojny.
Głównym i najważniejszym celem niniejszego opracowania jest ukazanie bardzo bogatej historii tychże obiektów sakralnych oraz niezwykle interesującej infrastruktury.

    Wszystkie przedstawione w publikacji widokówki obrazujące wizerunek poszczególnych Kościołów pochodzą z innej pozycji przedstawiającej Środę Śląską, "Środa Śląska na starej widokówce", które to wykorzystano za zgodą oraz dzięki uprzejmości członków średzkiego Klubu Kolekcjonera.
Przedstawione opracowanie zostało wydane w prostym i zrozumiałym dla każdego języku, dlatego też polecane jest wszystkim osobą zainteresowanym tą tematyką.